Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 18:20
 
ADASO’DAN ÖNEMLİ YATIRIM
“Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi”nin tanıtım toplantısı Adana’da yapıldı.
Ekonomi Haberi


• HABER VE FOTOĞRAFLAR: HÜSEYİN AZAR

Adana Mesleki Eğitim Merkezi Proje Lansman Toplantısı çerçevesinde Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) arasında “Stratejik İş Birliği Protokolü İmza Töreni” gerçekleştirildi.

Adana Mesleki Eğitim Merkezi’nin kurulması için ilk adımlar atıldı. Merkez bölgenin nitelikli işgücü ihtiyacına çözüm olacak.

Proje tanıtım toplantısına ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer, BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Adana'daki yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilen proje ile Adana Mesleki Eğitim Merkezi'nin kurulması ve işlevsel hale gelmesi için Adana Sanayi Odası'na (ADASO) yüksek vasıflı teknik yardım ve danışmanlık hizmetleri sunulması amaçlanıyor. İyi yapılandırılmış bir iş modeli ve uygulanabilir bir iş planı hazırlanarak Merkezin yerel ekonominin talep ve arz tarafını hedeflemesi planlanıyor. Merkez, UNDP ve ADASO'nun iş birliğiyle Adana ve Mersin’de  kurulacak olan İnovasyon Merkezi ve KOBİ Yetkinlik Merkezi gibi diğer tamamlayıcı girişimlerle güçlü ve işlevsel bağlantıları olacak şekilde tasarlanacak.

KOCAMAN: ADANA, NİTELİKSÖZ GÖÇ ALIYOR

Adana Mesleki Eğitim Merkezi Projesi Lansman Toplantısı, ADASO Genel Sekreteri Bora Kocaman’ın sunumuyla başladı. Adana’nın nitelikli göç verirken, niteliksiz göç aldığını belirten Kocaman, 1927 yılından itibaren sanayinin gelişmesine paralel olarak 1995 yılına kadar göç alan Adana’nın, 1990 nüfus sayımında 4. Büyük il olmasına rağmen, 1995-2000 döneminden itibaren ortalama binde 6,6 net göç kızı ile göç veren iller arasında yer aldığının altını çizerek, her yıl ortalama 13 bin 366 kişi nitelikli göç vererek, diğer yandan niteliksiz göç aldığını ifade etti.

İstihdamın illere göre dağılımı hakkında da çarpıcı açıklamalar yapan ADASO Genel Sekreteri Bora Kocaman, Adana’nın bu kategoride 8. Sırada yer aldığını ifade etti. Kentte işyeri sayısını, toptan ve perakende ticaret, imalat ve inşaat olmak üzere 3 sektörün oluştuğunu belirten Kocaman, Adana’nın imalat sanayinin Türkiye sektör paylarını da yüzdelik dilimler halinde açıkladı. Net satışlara göre kimya, tekstil ve plastik sektörünün Türkiye’de ilk üçe girdiğini de belirten Kocaman, “İmalat sanayi firma sayılarına göre metal, gıda ve mobilya ilk 3’e giriyor. İmalat ve cirolarına göre ise gıda, tekstil ve kimya ilk 3’e giriyor” dedi.

UNDP Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföy Yöneticisi Bülent Açıkgöz, Suriye krizinin etkilerinin ber tarafında UNDP’nin yaklaşımı hakkında bilgiler verdi. Krizin bölge üzerindeki etkilerine de değinen Açıkgöz, UNDP’nin müdahale yaklaşımını şöyle değerlendirdi; “Krizden etkilenen toplulukların geçim kaynaklarını güçlendirmek, Yüksek nüfus artışı olan şehirlerde belediyelerin hizmet sağlama kapasitelerini desteklemek, Toplumsal uyum ve bir arada yaşama kültürüne hizmet edecek sosyal etkileşim alan/bölgeler oluşturmak.”

KIVANÇ: GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ

ADASO ve GSO arasında yapılacak işbirliği protokolü çerçevesinde bölge ve ülke sanayisinin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik örnek olacak önemli bir adımın atıldığını söyleyen Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Güçlerimizi birleştireceğiz. Bugün adımını atacağımız Adana Mesleki Eğitim Merkezi Projesi ile bu yatırımların ihtiyacı olacak nitelikli çalışanları yetiştirmeyi umuyoruz. Burada yetişecek kişilerin alacakları nitelikli mesleki eğitimle bölgemize stratejik anlamda katkı sağlamalarını bekliyoruz. Yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilecek olan Adana Mesleki Eğitim Merkezi, bölgemize kazandırmak istediğimiz diğer makro projelerle entegre olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, UNDP ve Odamızın iş birliğiyle Adana’da kurulacak olan İnovasyon Merkezi ve KOBİ Yetkinlik Merkezi gibi diğer tamamlayıcı girişimlerle, güçlü ve işlevsel bağlantıları olacak şekilde tasarlanacak. Adana Sanayi Odası olarak böyle önemli bir bölgesel projeyi başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

DİNÇER: ÇARPICI BİR ÖRNEK

“Böylesi önemli bir projeye destek verdiğimiz için kendimizi mutlu hissediyoruz” diyerek sözlerine başlayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer, projenin EBRD ve UNDP arasındaki ilk ortaklık olma özelliği ile EBRD’nin kalkınma misyonunun, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumunu da ortaya koyma açısından çarpıcı bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Kurulmasına katkıda bulundukları Adana Mesleki Eğitim Merkezi ile başta bölgedeki KOBİ’ler olmak üzere tüm özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman istihdamına ve Adana halkına ve geçici koruma altındaki Suriyeliler ve diğer mültecilere kalıcı ve sürdürülebilir ekonomik fırsatlar sunulmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade eden Dinçer, “EBRD olarak, benzer bir ortaklıkla Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nin akredite bir test merkezi olmasına destek olduk. Bu merkez, 2018’de faaliyete geçerek bölge halkının ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve diğer göçmenlerin önceki öğrenmelerini uluslararası nitelikte kabul gören sertifikalara dönüştürerek iş gücü piyasasına entegre olmalarına hizmet etmektir. Bu işbirliğinden edindiğimiz tecrübeyi bu defa daha kapsamlı bir şekilde, UNDP uzmanlığı ve ADASO’nun himayesinde bölgeye taşımayı hedefliyoruz” dedi.

TOMASI: İMZALANAN İLK FİNANSAL DESTEK ANLAŞMASI

Toplantıda konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi de, “Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi, tüm dünyada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) arasında imzalanan ilk finansal destek anlaşması olması anlamında da önem taşıyor” dedi.

UNDP’nin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uzun yıllara dayanan yerel sosyo-ekonomik kalkınma konusundaki tecrübe ve teknik bilgisine dayanarak, Suriye krizinin etkilerine yanıt bağlamında, Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nin kurulmasına destek olduklarının altını çizen Tomosi, “Bu merkez, 2016 yılından beri bölge halkının yanı sıra geçici koruma altındaki Suriyelilere mesleki yetenek geliştirme hizmetleri sunuyor. Şimdi, UNDP, bu alandaki uzmanlığını ve tecrübesini Adana’ya taşıyor. Sektörel analizlerin ve talep analizlerinin yapılması, iş modelinin geliştirilmesi, kapasite geliştirme programlarının oluşturulması ve uygulanması, Adana Mesleki Eğitim Merkezi’nin fiziki tasarımı konusunda ADASO’ya destek vereceğiz. Projenin tüm bileşenlerinin ve faaliyetlerinin başarılı bir şekilde tamamlanacağına ve projenin hedeflerine ve yeni başarılara ADASO, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve UNDP’nin güçlü iş birliğiyle tam olarak ulaşılacağına inanıyorum” diye konuştu.

ÜNVERDİ: PROTOKOL HER İKİ ŞEHİR İÇİN HAYIRLI OLSUN

“Bugün, iki şehirin protokolünde imzamın olmasından heyecan duyuyorum” diyerek konuşmasına başlayan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de, “Birisi doğduğum, diğeri üniversite yıllarımın geçtiği şehir. Gaziantep ve Adana göç alan iller. Bölge sanayicileri olarak nitelikli iş gücünü sağlayıp, tesislerimizi de modern hale getirmeliyiz. Protokolün her iki şehir için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra, protokol imzalanırken, Zeki Kıvanç katılımcılara günün anısına hediyeler takdim etti.

 

Kaynak: Editör: Hüseyin Azar
 
Etiketler: ADASO’DAN, ÖNEMLİ, YATIRIM,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Yeni Anayasa gerekli mi?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı