Yazı Detayı
28 Ocak 2018 - Pazar 11:56
 
ABD, CIA, PYD, PKK
Murat Köylü
murat.koylu@toros.edu.tr
 
 

Birkaç gün önce Amerikan Merkezi Haberlama Teşkilatı  (CIA) “factbook (gerçek kitap)” adı altında Dünya`da ki tüm ülkeleri analiz eden bir dokümanı kendi sitesinden (https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/) yayınladı.

Bu belge incelendiğinde ABD`nin özelikle ülkemiz ve bölge ülkeleri, terörist gruplar hakkında neler düşündüğü ve sahada yapacakları operasyonları nasıl bir anlayışa dayandırdığını görebilirsiniz.

“Türkiye, Ankara, İstanbul ve ağırlıklı olarak güneydoğu bölgesindeki Kürdistan'da büyük saldırılar da dâhil olmak üzere 2015 yılından 2016 yılına kadar devam eden terörist şiddet olaylarının artışına tanık oldu. Yaygın halk direnişinin ardından 15 Temmuz 2016'da, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, nihayetinde başarısız bir darbe girişiminde bulundu. Türk vatandaşları, darbe kuvvetleri ile yüzleşmek için toplu olarak topladıklarında 240'tan fazla kişi öldü, 2,000'den fazla kişi yaralandı. Buna karşılık, Türk hükümet yetkilileri darbe girişimi ile iddia edilen bağlantıları nedeniyle 100.000'den fazla güvenlik görevlisini, gazeteci, hâkimi, akademisyeni ve memurları tutukladı, askıya aldı veya görevden aldı. Hükümet, takipçileri başarısız darbenin kışkırtıldığı iddiasıyla İslami ulus ötesi dini ve sosyal bir harekette bulunanları ve takipçilerini terörist olarak gösterdi. Başarısız darbeyi takiben, Türk Hükümeti Temmuz 2017'de 2016 yılına kadar uzatılmış bir Acil Durum Devleti kurdu”


Türkiye`yi tanımlayan henüz ilk paragrafta koyulaştırdığım ifadelere dikkat ederseniz, ABD Dış Güvelik biriminin Türkiye`yi nasıl analiz ettiğini net bir şekilde görebilirsiniz.

“Kürdistan” ABD tarafından kabul edilmiş ve ileride kurulması planlanan bir kavram olarak tüm dokümanlarında yer alıyor. Ortadoğu`da kalıcı olabilmesi için bu “peyk, uydurma” devleti şimdiden kendi ve dünya kamuoyuna “varmış” gibi tanıtılıyor.
Birinci cümlede “terörist şiddet olayları” olarak tanımladığı 2015-2016`da yaşanan ve Güneydoğu Anadolu sınır ilçelerinde ki “hendekli terörist eylemlerini”  hemen takip eden ikinci cümlede “ yaygın halk direnişi” olarak nitelendiriyor. Çelişki olarak görülen bu söylem gerçekte dünya kamuoyuna subliminal bir mesaj olarak “bu bölgede bir terörden çok bir halk direnişi var…” mesajını vermeye çalışılıyor.
15 Temmuz Darbe girişimi ve FETÖ`den bahsederken “ darbe girişiminin sadece TSK tarafından başarısız olarak yapıldığı vurgulandıktan sonra, devletin 100 bin kişiden (darbeyle bağlantısından bahsetmeden) fazla kimsenin tutuklandığından bahisle” Türkiye`yi anti- demokratik bir ambalaja sokmaya çalışıyor. Ayrıca kendi himayesinde olan FETÖ elebaşı ve unsurlarından “İslami ulus ötesi dini ve sosyal bir hareket” olarak bahsetmesi dikkat çekici.
Raporda dikkat çeken diğer bir konu ABD`nin Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile ABD savunma Bakanlığı arasındaki çelişki…

CIA`in factbook adlı dokümanda Türkiye ve Suriye içindeki terörist yapılar anlatılırken PKK için aşağıda ki ifadeler kullanılmıştır:

(Türkiye İçin)… Kürdistan İşçi Partisi (PKK) (Kongra-Gel):  Faaliyet Alanları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toprak içeren Kürdistan'ı kurmak.  2016'dan bu yana güneydoğudaki PKK öncelikle ülkenin batı şehirlerine turistik yerler ve hükümet, askeri ve güvenlik personel ve tesisleri hedef aldığı saldırıları hızla artmış ve Ekim 2016'da Türk Hükümeti, binlerce PKK savaşçısının öldüğünü ve 600'den fazla Türk güvenlik gücünün hayatını kaybetmiş ve İnsan Hakları gruplarının Türk Hükümeti ile PKK arasındaki çatışma nedeniyle Temmuz 2015'te devam ettikten sonra yüzlerce sivil ölüm bildirdiğini bildirmiştir.

 
Aynı teşkilat (CIA) Türkiye için terör örgütü listesine aldığı PKK`yı Suriye içinde aynı kategoriye koymuştur.

(Suriye için)… Kürdistan İşçi Partisi (PKK) (Kongra-Gel): Kuzey Suriye'de toprakları kapsayan Kürdistan'ı kurmak Faaliyet alanı: Kuzeyde öncelikle Rojava ve Suriye Kürdistanı olarak bilinen Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgede İŞİD ile savaşan operasyonel; Muhammed Salih MUSLIM, Kürdistan İşçi Partisi'nin Suriye kanadını, Kürdistan Demokratik Birliği Partisini (PYD) yönetmektedir. Suriye'deki savaşçıların çoğunluğu Suriye Kürtleri ve İran, Türkiye ve Irak'tan gelen Kürtlerdir.
PKK, iki farklı ülke ve aynı amaç…

ABD`nin terörist olarak gördüğü PKK`nın uzantısı PYD`ye binlerce tır silah ve mühimmat vermesi, onları Suriye’nin Demokratik Gücü olarak desteklemesi, ABD`li askerlerin bu örgütün işaretlerini kollarına takıp yedikleri içtikleri ayrı ayrı gitmeyen pozlar vermesinin anlamı ne peki?

Anlamı şu: ABD yönetimi hani derler ya “ bal gibi” PKK ve PYD`nin bir terör örgütü olduğunu biliyor lakin kendi çıkarları için kullanabileceğinden destekliyor. Diğer taraftan bölgede Türkiye`nin güçlenmesi ve bölgede hâkim bir aktör olmasını istememektedir. Sıkıştığı zaman kendisinin inanmadığı ama dünya kamuoyunun kandırabileceği “insan hakları” palavrası ile kendine Ortadoğu’da bir yer edinme ve çıkarlarını maksimize etme çabalarından başka bir şey değil aslında…

Diğer bir çelişki ise bu günlerde ABD kamuoyunda yüksek sesle tartışılmaktadır. Nasıl oluyor da yıllarca kominiz ve düşüncesiyle mücadele eden veya ediyormuş gibi görünen ABD, Marksist ve Leninist tabanlı örgütlere  (PKK/PYD) silah ve eğitim yardımı yapmaktadır?

Peki ABD Kürt grupları nasıl kontrol etmektedir?

İşte burada kadim dostu İsrail devreye girmektedir. İsrail’in yani MOSAD`ın Kürt bölgesinde kullandığı saha ajanları da Kürt`te ondan. Tek bir fark var onlar Yahudi Kürtler…

Yahudi Kürtler ve Ortadoğu`da ki İsrail çıkarlarını Mart ayında Kudüs`te yapılacak olan bir sempozyumda anlatacağım, sempozyum sonrası bu konuyu da sizlerle paylaşacağım.

Türkiye, içte ve dışta büyük bir BEKA mücadelesi vermektedir. Çatlak sesler çıksa da millet tüm gücüyle bu mücadelenin arkasında ve yanındadır. Tarihinde ne zaman zorda kaldığında millet olmanın şuuruyla hareket etmiş ve en zor dönemlerden alnın akıyla ve zaferle çıkmasını bilmiştir. Dünya`ya insanlık ve adalet dersi vermiştir.

CIA`in factbook belgesinde altını çizdiği gibi: “Modern Türkiye, 1923 yılında yenilen Osmanlı İmparatorluğu'nun kalıntılarından ulusal kahraman Mustafa KEMAL tarafından kuruldu ve daha sonra Atatürk unvanıyla ya da "Türklerin Babası" olarak onurlandırıldı. Liderliği altında ülke radikal sosyal, hukuki ve politik reformları kabul etti.”
Türkiye modern bir ülkedir. Kurucusu ve babası Mustafa Kemal Atatürk`tür. Dünyanın örnek aldığı bir lider ve devlet adamıdır. Düşmanlarının bile önünde saygıyla eğildiği bir komutandır. Büyük Taarruz `da esir düşen Yunan Başkomutanı Trikopis ölünceye kadar her 10 Kasım’da Atatürk evini ziyaret ederek önünde saygı duruşunda durabilecek kadar saygın bir kişiliktir.

Sonuç olarak bu gün ABD yönetimi kendi içinde tutarsız bir dış politika, terörizme verdiği destek ve bölgeye yerleşme çabaları ve çıkarlarıyla tutarsız ve anlamsız bir görüntü vermektedir.

Terörizme destek veren herkes TERÖRİSTİR cümlesinin ne kadar doğru olduğu, ABD`nin kendi ilan ettiği teröristlere eğitim ve silah yardımı ile sanki onaylar gibi gözükmektedir.

Yıllarca PKK terörü, bir halk hareketi olarak yutturulmaya çalışıldı Dünya kamuoyuna. On binlerce insanı katleden bu kanlı katil sürüsü, ambalajlanarak “haklı mücadele veren savaşçı, gerilla” gibi gösterildi.

Kim Tarafından? ABD, İsrail, CIA, MOSAD gibi Ortadoğu’da kendi çıkarları için cirit atanlar…

Türkiye yıllarca başı Irak ve Suriye`de olan kolları ve bacakları Türkiye`nin içini kan gölüne çeviren bu canavarla uğraştı, başta ŞEHİTLERİMİZ olmak üzere ekonomik, huzur ve barış adına ağır bedeller ödedi ve ödemeye de devam etmektedir.

Bu günlerde devam eden “Zeytin Dalı” operasyonu, kararlılıkla sonuna kadar uygulanabilir, terörün başı Suriye`de, Irak’ta kopartılıp, Barzani Aşireti teröristleri, PKK, PYD/YPG- İŞİD ve diğerleri Ortadoğu`nun en derin çukuruna gömülürse ve en önemlisi ABD, CIA bölgeden kovulursa işte o zaman Ortadoğu`da ki tüm mazlum milletlere barış ve huzur gelecektir.

 
Etiketler: ABD,, CIA,, PYD,, PKK,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Yeni Anayasa gerekli mi?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
84
89
8
6
26
40
2
Galatasaray
84
80
8
6
26
40
3
Fenerbahçe
82
72
8
7
25
40
4
Trabzonspor
71
50
7
14
19
40
5
Sivasspor
65
54
7
17
16
40
6
Hatayspor
61
62
13
10
17
40
7
Fatih Karagümrük
60
64
12
12
16
40
8
Alanyaspor
60
58
14
9
17
40
9
Gaziantep FK
58
59
12
13
15
40
10
Göztepe
51
59
15
12
13
40
11
Konyaspor
50
49
14
14
12
40
12
Çaykur Rizespor
48
53
16
12
12
40
13
Başakşehir FK
48
43
16
12
12
40
14
Kasımpaşa
46
47
18
10
12
40
15
Yeni Malatyaspor
45
49
15
15
10
40
16
Antalyaspor
44
41
14
17
9
40
17
Kayserispor
41
35
17
14
9
40
18
BB Erzurumspor
40
44
20
10
10
40
19
MKE Ankaragücü
38
46
22
8
10
40
20
Gençlerbirliği
38
44
22
8
10
40
21
Denizlispor
28
38
24
10
6
40
Özlü Sözler
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.


İMAM-I AZAM (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı